Istorijski
arhiv

"Timočka krajina" Zaječar

Home ] O Arhivu ] Fondovi i zbirke ] Izdavačka delatnost ] Izložbe ] Dešavanja ] Sadržaj ]
O Arhivu ] Fondovi i zbirke ] Izdavačka delatnost ] Izložbe ] Dešavanja ] Sadržaj ]
Istorijat ] Radnici Arhiva ] Zaštita van Arhiva - Spoljna služba ] Zaštita arhivske građe u Arhivu - Služba depoa ] Sređivanje i obrada AG ] [ Korišćenje AG i Biblioteka ] Kulturno prosvetna i informativna delatnost ]
 

Organizacija Arhiva:::

Služba korišćenja arhivske građe
i bibliotečkog materijala

    Biblioteka u Arhivu formirana je 1950. godine kao specijalizovana biblioteka zatvorenog tipa, koja je tesno povezana sa osnovnim zadacima i delatnošću arhivske službe u celini. Arhivska biblioteka omogućava stručnu edukaciju zaposlenih u Arhivu i pruža stručnu pomoć korisnicima – istraživačima arhivske građe i bibliotečkog materijala. Osnovni princip korisnika je korišćenje arhivske građe u prostorijama čitaonice Arhiva prema Pravilniku o uslovima i načinu korišćenja arhivske građe i knjižnog fonda.
Knjižni fond arhivske biblioteke formirao se uporedo sa arhivskom građom i neprestano se dopunjava i obnavlja. Fond arhivske biblioteke poseduje oko 9.950 naslova iz oblasti naučne i stručne literature, među kojima se izdvajaju 369 naslova stare i retke knjige. Biblioteka sadrži i fond periodike od preko 300 naslova dnevnih, sedmičnih i periodičnih listova, kao što su kompleti listova: Politika, Večernje novosti, Borba, Nin, Timok, Razvitak... U bibliotečkom fondu najdragocenija su izdanja: Timočanin (1889 - 1891), Glasnik društva srbske slovesnosti (1852 – 1855), Glasnik srpskog učenog društva (1868 – 1892), Učitelj (1888 - 1941), Prosvetni glasnik (1905 - 1941), Letopis Matice srpske (1926 – 1950), Venac (1920 – 1934), Srpski književni glasnik (1905 – 1941).
 
       
    Arhivska biblioteka sadrži izdanja:
  • Službenog glasnika NRS, SRS, RS (1946 – 2008),
  • Službenog lista FNRJ, SFRJ, SRJ, SCG (1945 - 2006),
  • Službeni glasnik oblasti timočke (1949 – 1951),
  • Službeni glasnik Narodnog odbora sreza Zaječar (1958 – 1959),
  • Službeni list sreza Zaječar (1960 – 1967),
  • Službeni list opština Bor, Boljevac, Zaječar (1968 – 2007),
  • Službeni list opštine Zaječar (2007 – 2008),
  • Službeni list grada Zaječara (2008 - ).
 
     
       
   
 
   

KO MOŽE DA ISTRAŽUJE I KAKO SE KORISTI ARHIVSKA GRAĐA?

Ko može da istražuje?
Arhivsku građu koja se nalazi u Istorijskom arhivu «Timočka krajina» Zaječar može da istražuje svaki punoletni državljanin Republike Srbije pod uslovima određenim zakonom i Pravilnikom o korišćenju arhivske građe Istorijskog arhiva u Zaječaru.
Istorijski arhiv u Zaječaru ima čitaonicu u kojoj istraživači mogu istraživati arhivsku građu svakog radnog dana od 8,30 do 15 časova. U čitaonici se mogu koristiti i knjige iz bibliotečkog fonda Arhiva.
Strani državljani koji žele da istražuju, moraju da dobiju dozvolu za istraživanje od Ministarstva kulture Republike Srbije, u skladu sa Zakonom. Da bi ste dobili dozvolu neophodno je da podnesete zahtev Istorijskom arhivu u Zaječaru (lično, poštom ili E-mail-om. Vaš zahtev ćemo proslediti Ministarstvu kulture i kada dobijemo odgovor obavestićemo Vas o njegovoj odluci. Procedura za dobijanje dozvole traje do 30 dana. Ukoliko ne možete da doputujete u Srbiju mi možemo da izvršimo istraživanje teme koja Vas interesuje i da Vam pošaljemo fotokopije ili skenirana dokumenta. Na našu adresu ćete poslati molbu za istraživanje u kojoj ćete navesti podatke koje imate i one koje tražite i adresu na koju želite da Vam pošaljemo odgovor. Usluge istraživanja, kopiranja i slanja se plaćaju. Cena usluge zavisi od broja istraživačkih dana, broja i vrste kopija i cene poštanskih usluga. Kada od nas dobijete obaveštenje o visini iznosa možete izvršiti uplatu na račun. Po prijemu uplate biće vam poslate kopije sa rezultatima našeg istraživanja.

Koja građa može da se istražuje?
Za istraživanje je dostupna sva arhivska građa za koju su urađena informativna sredstva. Nije dostupna: nesređena, obolela arhivska građa za koju nije urađena kopija i građa čije je korišćenje ograničio stvaralac ili pravni naslednik prilikom predaje građe u Arhiv.

Na koji način se prijavljuje za istraživanje?
Možete se prijaviti lično, svakog dana od 8,30 do 15 časova ili telefonom, ovlašćenom radniku Arhiva. Ukoliko lično dolazite u Arhiv ponesite sa sobom ličnu kartu ili pasoš. Prilikom prijavljivanja u čitaonicu od našeg radnika ćete dobiti sve potrebne informacije vezane za arhivsku građu i bibliotečki materijal.
Kada se odlučite za građu nekog fonda ili zbirke popunićete zahtev za izdavanje arhivske građe u koji ćete između ostalog upisati svoje ime, ime fonda čiju građu želite da istražujete, naziv projekta i svrhu istraživanja.
Istraživanje i odabiranje građe za rad vrši se na osnovu informativnih sredstava kojima Arhiv raspolaže.
Arhivsku građu trebujete putem reversa. Jednim reversom može se trebovati građa samo jednog fonda i to najviše 10 arhivskih predmeta.
Pravilnikom o korišćenju arhivske građe određeno je da se
korisniku u toku radnog dana može izdati:

  • do 5 pomoćnih knjiga, odn. dva kompleta godišta;

  • 30 predmeta ili 3 kutija (fascikle), odn. svežnjeva građe;

  • 5 rolni mikrofilma;

  • 10 knjiga ili 20 svezaka iz Biblioteke.

Korisniku se informativna sredstva i pomoćne knjige izdaju odmah.
Korisnik može zadržati arhivsku građu deset dana.
Korišćenje trebovanih predmeta može se produžiti još deset dana, ali novim reversom.
Ista jedinica može se samo jednom uzastopno preneti na nov revers, a potom se vraća Depou. Korisnik je sme trebovati ponovo po isteku mesec dana od dana vraćanja.
Ako korisnik izdatu građu ili knjigu iz biblioteke ne koristi dve nedelje uzastopno, oni se vraćaju Depou, odnosno Biblioteci.
Po prijemu građe korisnik potpisuje revers, a prilikom vraćanja dužan je da je preda u istom poretku u kakvom je i primio; u suprotnom, ne može biti razdužen.
Za uredno vraćenu građu korisnik se razdužuje reversom potpisanim od strane dežurnog radnika u Čitaonici.
Trebovana građa ne može se izdavati drugom korisniku, informativna sredstva i knjige iz Biblioteke mogu, ali samo u vremenu odsustva istraživača koji ih koristi. Ukoliko korisnik trebuje materijal koji je već na korišćenju, uživa prioritet u korišćenju ove građe po njenom vraćanju.

Mogu li se dobiti kopije dokumenata koje su potrebne ?
Istorijski arhiv u Zaječaru može da Vam izda fotokopije ili skenirane kopije dokumenata. Skenirana dokumenta možete dobiti odštampana na A4 formatu ili digitalizovana i nasnimljena na CD-u ili DVD-u. Građu koju želite da kopirate daćete ovlašćenom licu, a on će Vas obavestiti kada možete da podignete kopije. Ukoliko želite da Vam kopije budu poslate poštom, morate osim troškova kopiranja platiti i troškove slanja.

Obaveze prema Arhivu?
Ukoliko istražujete arhivsku građu radi pisanja stručnog rada ili knjige obavezni ste da Arhivu pošaljete primerak kada on bude objavljen.
Arhivska građa je kulturno dobro i njena zaštita je regulisana Zakonom o kulturnim dobrima i brojnim podzakonskim aktima.
Osim Pravilnika o korišćenju arhivske građe koji je dostupan korisnicima na uvid im se predaje i štampani primerak Uputstva za rukovanje arhivskom građom.
Arhivska građa se ni na koji način ne sme oštetiti, otuđiti ili uništiti. Sa originalnim dokumentima koje ste dobili na korišćenje morate pažljivo rukovati. Po njima se ne sme pisati, gužvati ih, cepati ili neovlašćeno uzimati. Takvi postupci su kažnjivi a od Arhiva možete dobiti zabranu daljeg istraživanja. Zato pažljivo rukujte sa originalnim dokumentom koji ste dobili na uvid da bi i drugi mogli da ga koriste za svoja istraživanja.

 
 
Istorijat ] Radnici Arhiva ] Zaštita van Arhiva - Spoljna služba ] Zaštita arhivske građe u Arhivu - Služba depoa ] Sređivanje i obrada AG ] [ Korišćenje AG i Biblioteka ] Kulturno prosvetna i informativna delatnost ]
O Arhivu ] Fondovi i zbirke ] Izdavačka delatnost ] Izložbe ] Dešavanja ] Sadržaj ]
Home ] O Arhivu ] Fondovi i zbirke ] Izdavačka delatnost ] Izložbe ] Dešavanja ] Sadržaj ]
Istorijski arhiv "Timočka krajina"
Srbija, 19000 Zaječar, Nikole Pašića 160.
tel/fax: (+381 19) 425-490; 420-285, E-mail: arhivzaj@open.telekom.rs 
 
  Design: Infotrend