Istorijski
arhiv

"Timočka krajina" Zaječar

[ Home ][ O Arhivu ][ Fondovi i zbirke ][ Izdavačka delatnost ][ Izložbe ][ Dešavanja ][ Sadržaj ]
   

Dešavanja

 
 

 
   

Zaječar, 27-28.09.2012,
Održan je IV Naučno-stručni skup istorije zdravlja u Zaječaru!

U galeriji Istorijskog arhiva „Timočka krajina“ od 27-28.septembra održan je IV naučno-stručni skup pod nazivom „Istorija, medicine, farmacije, veterine i narodna zdravstvena kultura“.

Teme skupa bile su:

  1. Čovekoljublje u istoriji medicine, farmacije i veterine,

  2. Ljudi i događaji od značaja za istoriju medicine, farmacije i veterine u 19. i
    20. veku.

  3. Narodna zdravstvena kultura (etno-medicina, zdravlje u narodnom životu, u
    tradiciji i svakodnevici)

Na predložene teme prijavljen je 21 referat - arhivista, prosvetnih i zdravstvenih radnika.
Radove su predstavili istraživači istorije zdravlja iz Instituta za savremenu istoriju, Instituta društvenih nauka, Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva, i Vojnog muzeja iz Beograda, Istorijskih arhiva: u Požarevcu, Zaječaru, Vranju, Negotinu i Vidinu (Bugarska), Zdravstvenog centra u Vranju i Doma zdravlja u Beranu (Crna Gora), osnovne škole u Doljevcu, kao i Rajačke škole zdravlja.
Na otvaranju skupa uvodnu reč dao je Velibor Todorov, direktor Arhiva u Zaječaru. Ovaj skup bio je prilika da se istakne jubilej 100-godišnjice Bolnice u Zaječaru, o čemu je govorio dr Srećko Nikolić, savetnik gradonačelnika Zaječara. Usledila je projekcija filma i pozdravni govor dr Stanislava Tadića, direktora Zdravstvenog centra u Zaječaru.
Program otvaranja skupa vodio je Ivan Potić, bibliotekar Istorijskog arhiva u Zaječaru.
Na ovom skupu, radove iz Istorijskog arhiva u Zaječaru predstavili su zaposleni Janković Zoran, Januzi Agim i Ćirić Miljan.

Za vreme ovog skupa promovisan je Zbornik radova sa prethodnog III naučno-stručnog skupa, čiji je promoter bio dr Petar Paunović, učitelj rajačke škole zdravlja.
Tokom dvodnevnog trajanja skupa, nakon svakog dela skupa – diskutovalo se o predstavljenim referatima i predlagano kako da se radi u budućnosti.
Značajnu pažnju su privukli referati referenata iz Vidina, pa je bilo govora, s obzirom na zajedničku prošlost vidinskog kraja i Timočke krajine, da se vrše uporedna istorijska istraživanja u oblasti istorije zdravlja.

Nakon pročitanih referata i diskusija zaključeno je:

  1. IV naučno-stručni skup istorije zdravlja je ispunio cilj održavanja, posebno radi rasvetljavanja prošlosti ličnosti i događaja lokalne istorije i da treba nastaviti sa organizovanjem takvog skupa i iduće godine,

  2. Godine 2013, IV naučno-stručni skup treba održati između 10. i 15. oktobra,

  3. U budućnosti treba proširiti i produbiti istraživanja i saradnju sa istraživačima iz Bugarske,

  4. Obavezno objavljivati Zbornik radova, a koristiti i mogućnost da se članci iz istorije zdravlja objavljuju u zaječarskim časopisima „Razvitku“, „Arhivskom nasleđu“ i „Timočkom medicinskom glasniku“ , kao i negotinskom „Baštiniku“.
    Organizatori ovog skupa bili su pored zaječarskog arhiva i Arhiva Srbije, Srpsko lekarsko društvo podružnica iz Zaječara, Institut za savremenu istoriju iz Beograda i Rajačka škola zdravlja. Održavanju ovog skupa pomogli su Zdravstveni centar Zaječar i Apotekarska ustanova Zaječar.

 
   






















 



















 
               
 

 
[ Home ][ O Arhivu ][ Fondovi i zbirke ][ Izdavačka delatnost ][ Izložbe ][ Dešavanja ][ Sadržaj ]
Istorijski arhiv "Timočka krajina"
Srbija, 19000 Zaječar, Nikole Pašića 160.
tel/fax: (+381 19) 425-490; 420-285, E-mail: arhivzaj@open.telekom.rs 
 
  Design: Infotrend