Сарајево, 6. новембар 2024. године – Након потписивања Смерница о научној и културној сарадњи између Архива Босне и Херцеговине и Историјског архива „Тимочка крајина“ Зајечар, заједнички рад двеју архивских институција добио је још једну конкретну манифестацију. С обзиром на чињеницу да су војници 14. пешадијског пука Тимочке дивизије на крају Првог светског рата ступили у Сарајево као ослободиоци, годишњица овог историјског догађаја представљала је повод за подсећање на велики, историјски дан. Поводом 6. новембра, дана ослобођења Сарајева у Првом светском рату, у Цековића кући на Палама отворена је изложба под називом „Тимочани у Сарајеву 1918“, аутора проф. др Драге Мастиловића, директора Историјског института Универзитета у Источном Сарајеву, и Николе Милутиновића, историчара и архивисте Архива у Зајечару.






Цековића кућа, реконструисани објекат грађен почетком 20. века, који данас има статус споменика културе, била је домаћин бројним и истакнутим званицама и представницима медија. Отварање изложбе представљало је прилику за даље повезивање не само културних институција из Сарајева и Зајечара, већ и приближавање локалних самоуправа из двеју средина. У име домаћина, публици су се обратили Данијела Мрда, директорка Архива БиХ, и Никола Вујичић, изасланик градоначелника Источног Сарајева. Идеје аутора изложбе присутнима је изнео проф. др Драга Мастиловић, док је публику у име зајечарског Архива поздравио директор Велибор Тодоров. Гост на отварању изложбе био је градоначелник Зајечара Бошко Ничић, који је најавио успостављање сарадње између градова Зајечара и Источног Сарајева. Упечатљивим говором, којим је публику подсетио на страдања војника Тимочана у ослободилачким ратовима 1912–1918, изложбу је отворио др Дејан Антић, државни секретар Министарства културе Републике Србије.
Изложба „Тимочани у Сарајеву 1918.“ представља архивску грађу која сведочи о данима ослобођења града на Миљацки на измаку Првог светског рата. Објављена документа и фотографије пружају увид у околности у Босни и Херцеговини настале непосредно пре ступања војника Тимочана на леву обалу Дрине, приказујући и ширу слику покрета за уједињење са Краљевином Србијом, насталог крајем 1918. године. Поставка је обогаћена драгоценим сведочењима сâмих војника из околине Књажевца, који су деценијама касније памтили дочек приређен од Сарајлија на дан ослобођења од аустроугарске власти. Осим архивске грађе Архива Босне и Херцеговине, Историјског архива у Зајечару и приватних колекционара, изложба „Тимочани у Сарајеву 1918.“ базирана је великим делом на документима Војног архива у Београду.






Осим отварањем изложбе, домаћини су зајечарским архивистима указали част посетом Архиву Босне и Херцеговине, обласком депоа и упознавањем са изузетно вредном архивском грађом коју ова институција брижљиво чува. Такође, љубазношћу домаћина, архивисти из Зајечара обишли су Сарајево и Источно Сарајево, упознавши део богате историје града на Миљацки и српског народа, који вековима живи на овом подручју.
Захваљујемо домаћинима и пријатељима на срдачном гостопримству, радујући се будућим заједничким пројектима.




